Фирма за разработване на сайтове
Фирма за разработване на сайтове
Въпрос:
Здравейте!
Обмислям отваряне на нова фирма, която ще се занимава с разработване на WordPress сайтове. Услугата ще се предоставя на месечен абонамент, като се предполага, че 99% от клиентите ще са от чужбина. Няма да се назначават други лица във фирмата.
Какви документи са нужни за регистрацията?
Какъв вид търговско дружество ще е най-подходящо да се избере?
Какъв е минималния праг за начален капитал?
Трябва ли собственикът на фирмата (аз), да се осигурявам, след като съм на трудов договор в друга фирма?
Има ли някакви особености във връзка с евентуални плащания от чужбина, след закупуване на абонамент?
Благодаря предварително!
Отговор:
Здравейте,
Директно по въпросите Ви:
В Търговския регистър се подава заявление за учредяване на фирма и към него се прилагат учредителен акт, протокол от общо събрание, заверен от нотариус образец от подпис, декларация по чл. 13 ал. 4 от закона за Търговския Регистър, декларация по чл. 141 ал. 8 от Търговския закон, вносна бележка за внесен начален капитал на фирмата и вносна бележка за платена държавна такса. Ако документите няма да бъдат входирани от Вас, ще трябва и пълномощно за лицето, което ги входира.
Минималният капитал за дружеството е 2 лв.
Бихте се освободили от задължение за заплащане на осигурителни вноски в случай, че вече сте самоосигурен на някакво друго основание или ако вече сте осигурен на максималния осигурителен доход.
Във връзка с предоставяне на услуги на клиенти от чужбина има няколко важни момента:
1. Ако Ваши клиенти са юридически лица в ЕС, имате задължението да се регистрирате по ДДС най-късно до 7 дни преди предоставянето на първата услуга (първия абонамент) към такова лице.
2. Ако Ваши клиенти са физически лица в ЕС, при достигане на оборот от 10 хил. евро продажби към такива клиенти за календарна година, подлежите на регистрация по ДДС
3. Ако Ваши клиенти са физически лица извън ЕС, при достигане на оборот от 100 хил. лв. продажби към такива клиенти за 12 предходни месеца, подлежите на регистрация по ДДС. В този оборот влизат и продажби към физически и юридически лица в България.
4. Ако получавате услуги от юридически лица от ЕС, имате задължението да се регистрирате по ДДС най-късно до 7 дни преди получаването на първата услуга към такова лице.
При регистрация по т.1 и 4 няма да дължите ДДС върху Вашите покупки. Ще дължите единствено ДДС по т. 4 върху стойността на получените услуги, описани в т. 4.
При регистрация по т. 2 ще дължите ДДС на Вашите продажби описани в т. 2, по ставка, отговаряща на ставката на Държавата от която се намира Вашия клиент - физическо лице.
При регистрация по т. 2 ще дължите 20% ДДС на Вашите продажби описани в т.3.
Надяваме се, че сме Ви били полезни!
Поздрави!