Реализиране на строителна фирма в чужбина
Реализиране на строителна фирма в чужбина
Въпрос:
Здравейте!
Желаем да отворим строителна фирма в България, която да работи на територията на ЕС. Повечето клиенти ще са испански фирми (не частни лица), които нямат нищо против да плащат за извършената работа в Испания по сметка на фирмата в България. Ние трябва да имаме възможност да издаваме фактури, които са регистрирани в система на ЕС с европейски номер. Основният ни интерес е да се възползваме от ниското данъчно облагане в България и като цяло по - ниските разходи. Фирмата може да бъде в каквато и да е административна форма, стига да се спестяват разходи.
Благодаря предварително!
Отговор:
Здравейте,
Не е проблем да се създаде българска фирма и с нея да се работи в Испания, като вие фактурирате на испанските клиенти, а те ви плащат в България. В последствие вие си плащате в България дължимите данъци. Има няколко момента, които са важни и държим да отбележим, за да сте наясно преди да предприемете конкретни стъпки.
- Първо трябва да се уточни какво ще е естеството на тази строителна дейност. Ако става въпрос за някакви дребни строително - монтажни работи, довършителни работи с бригада (няколко бригади), които не изискват да имате склад там или някаква база (производствена, офис и тн), то не е проблем дейността да се извършва с българската фирма. Работниците ще се командироват там, ще се носи необходимият строителен инвентар и ще се извършва дейността. Ако говорим обаче за някакво едромащабно строителство, ще е нужна например производствена база, складове, халета, офиси и тн, то тогава това ще е показателно че центъра на икономическата дейност е в Испания. Тогава за дейността на българската фирма там ще трябва да се направи клон в Испания, който ще е подвластен на местното законодателство, което значи че и данъците ще бъдат испански за самият клон. Реално това е равносилно да сте отворили испанска фирма. Накратко - ако имате там някаква база, то ще трябва да се регитсрира клон, ако нямате там нищо (само работници), то може да работите спокойно с българската фирма.
- Второ - данъци и осигуровки. Ако се придържаме към хипотезата от първата точка, че няма нужда от клон, то не е проблем да оперирате с българската фирма и да си плащате данъците и осигуровките в България. Въпросът с данъците е безспорен - 10 % корпоративен данък (върху печалбата, която се образува от всички приходи минус всички разходи) и 5% данък върху дивидента (ако желаете да теглите такъв от фирмата). Въпросът с осигуровките обаче е малко по – интересен. При равни други условия, работниците които работят в Испания ще трябва да се осигуряват по испанското законодателство, по съответните местни данъчни ставки, които по всяка вероятност са по-големи от нашите. Всяка държава в ЕС има минимални изисквания за заплащане и работниците ще трябва да получават най - малко този минимум, както и да се осигуряват върху него. Това, което хипотетично може да се избегне, е да се плащат осигуровките по испанското законодателство (не заплатата, тя е при абсолютно всички положения поне минималната, която е за Испания за съответната дейност). За да се плащат осигуровките по българското законодателство, е нужно да се извади документ А1, който да определи българското законодателство като приложимо. За целта е необходимо фирмата да отговаря на определени условия, част от които са:
- за последните 12 месеца да има поне 25% оборот, реализиран на територията на България
- за последните 12 месеца да има поне 25% оборот, реализиран с български контрагенти
- за последните 12 месеца да има поне 25% от работниците от основната дейност (строители), които работят на територията на България.
При желание от НАП могат да добавят и допълнителни изисквания. Целта е да се види ясно, че фирмата не е създадена само, за да изнася работници в чужбина, а че фирмата е нормална работеща строителна фирма в България, която основно работи тук, но в конкретния случай ще работи в чужбина. Както виждате от минималните изисквания, ако сте нова фирма по - скоро няма как да отговаряте на тези условия, което прави издаването на А1 практически невъзможно, докато фирмата натрупа определен опит, история в България, и започне да покрива минималните изисквания. Принципно не е проблем и така фирмата да си работи в Испания, просто както уточнихме по-горе, разлика в данъците няма да има, разлика в заплатите няма да има (винаги е поне минималната за Испания), разликата ще е единствено в осигуровките (ще са по испанските проценти, които най-вероятно са по-високи).
Надяваме се, че сме Ви били полезни!
Поздрави!