Организиране на бизнес онлайн

Организиране на бизнес онлайн

 

Въпрос:
Здравейте!

 

Вече два месеца буксувам в нормативните дебри за организирането на бизнес с бижута ръчна изработка и не мога да се ориентирам напълно. А това е важно решение - дали да се захващам или не. От известно време изработвам бижута от естествени камъни, полускъпоценни камъни, мъниста, кристали и елементи от стомана - гривни, обеци, гердани. Бих искала тази дейност да я превърна в бизнес, т. е. да ги продавам. Материалите, от които ги изработвам поръчвам от сайтове, а вкъщи ги сглобявам. Бижутата са авторски, влагам свои идеи и труд. Работя само с неблагородни метали /не използвам сребро, злато, платина и скъпоценни камъни - т.е не ми трябва разрешение от МФ и не попадам в обхвата на патентна дейност/. Досега намерих тълкувания за организиране на тази дейност като физическо лице - занаятчия. Не мисля, че отговарям на този критерий /занаятчийство/, защото нищо че изработката на бижута фигурира в списъка на занаятчийските дейности - „изработка на накити“, правят се ръчно и с инструменти, не съм завършила професионално такова образование, нито пък професионален курс. Тоест не мога да се регистрирам в Регистър на занаятчиите. Държат се изпити за чирак, калфа, занаятчия, а това на този етап е хоби. На единия от въпросите ми вече получих отговор - смятам да регистрирам ЕООД, което да се занимава с тази дейност. Да работя като физическо лице не е добър вариант, а като ЕТ е още по-абсурдно. Въпросите ми са следните:

1.От осигурителна гледна точка: аз съм собственик на друго ЕООД и се осигурявам като СОЛ в него. Мога ли да избера да плащам в първото ЕООД осигуровките, а от второто - с бижутата, да не плащам такива?

2.От данъчна гледна точка: развивайки тази дейност чрез ЕООД би трябвало да се организира счетоводството на фирмата - фактурите от доставчици за материалите, които получавам трябва ли да се завеждат в складова програма? Отчитайки приходи от продажбите на бижутата трябва да се формира цена на всяко бижу, да се изготвят финансови отчети, данъчни декларации и евентуално плащане на корпоративен данък.

3.От гледна точка на продажбите: бижутата ще се рекламират и продават чрез Фейсбук страница на територията на страната. Във всяка публикация ще има пояснителен текст с цена и снимков материал. Бижутата ще се изработват само по поръчка. Връзката с клиентите ще се осъществява по телефон, съобщение или имейл. Клиента трябва да ми предостави трите си имена, телефон и адрес за доставка, както и артикула, който поръчва, но без да се регистрира в някаква система /такава система няма/. На този първоначален етап нямам възможност да купувам хостинг, домейн или да ползвам под наем чужди и да направя т.нар. "електронен магазин" в чистия му вид.Това третира ли се като електронна търговия и електронен магазин и трябва ли да се декларира някъде?

4. Трябва ли да имам касов апарат? Проучих въпроса, но не докрай за плащане от страна на клиентите с пощенски паричен превод. Да се ползва куриерска фирма, която е в лицензиран списък и по този начин не съм длъжна да издавам касова бележка, но съм длъжна да предоставя на клиента някакъв документ на хартия или в електронен вид със задължителни реквизити. Какво представлява този документ? Ако пък имам касов апарат, но изработвам бижутата вкъщи, какъв адрес трябва да се обяви във фискалния бон?

Благодаря предварително!

 

самоосигуряване в две фирми, ръчно направени бижута, необходимост от касов апарат, регистриране на магазин в НАП, счетоводни услуги, Варна, Русе, Пловдив, Бургас, София

Отговор:

Здравейте,

Ще отговорим по ред на Вашите въпроси.

1. Можете да се самоосигурявате само на едно основание. Във Вашия случай ако сте управител на две фирми, можете да се самоосигурявате само през едната. Имате правото да си изберете през коя. т.е. можете да не плащате осигуровки през фирмата за бижута и да си останете осигурена през сегашната Ви фирма.

 

2. Редно е да се водят наличности на материали и произведени бижута, както и да се формира себестойност на произведените бижута. Когато сумите са малки може и да не се води складово стопанство (реално закона не разграничава по никакъв начин това, но при евентуална проверка от НАП, когато става въпрос за съвсем дребни обороти, които не могат да "изкривят" финансовия резултат осезаемо, самите проверяващи допускат и метод на отчитането без водене на складово стопанство. Винаги съществува риск да попаднете на някой по-строг и стриктен служител на НАП.

 

3. След като процеса на поръчка не е "автоматизиран" - т.е. клиента не може да влезе на сайт, през който да избере дадени продукти и директно да ги поръча и плати, то това не е електронен магазин, а по-скоро "шоурум" - т.е. сайт/страница във фейсбук, на която са изложени продуктите, но не могат да бъдат купени директно от там. В този случай не е нужна регистрацията на електронен магазин в НАП.

 

4. Ако ще използвате пощенски паричен превод, нямате задължение за издаване на касова бележка и съответно нямате задължение да имате касов апарат. На своя клиент ще трябва да изпращате документ, на който да са описани продуктите, цените, да има данните на Вашата фирма, начина на плащане, срокове за доставка и плащане, пореден номер на поръчката.

Надяваме се, че сме Ви били полезни!

Поздрави!




Оставете вашето мнение


Невалидно

Невалиден