Комисионна и регистрация по ЗДДС при дропшипинг

Комисионна и регистрация по ЗДДС при дропшипинг

 

Въпрос:

Здравейте, интересува ме как стоят нещата с онлайн търговията и по конкретно дропшипинга (форма на онлайн търговия при, която търговеца (аз) предлага продукти чрез собствен сайт и играе ролята на посредник между определен сайт(eBay aliexpress) и клиента , основната печалба е от комисионната която се получава от разликата между цената на закупуване на продукта и продажната му цена). Плащанията се извършват чрез PayPal или друга платформа за онлайн плащания. Въпросът ми е какви документи трябва да се представят за този вид бизнес, трябва ли да се създаде фирма, какви данъци трябва да се плащат и какви са документите при тях? Проблемът идва от това, че сделките ще са извън територията на страната основно в САЩ и Европа.

Благодаря!

 

ЕООД, дропшипинг, комисионна, счетоводни слуги, Варна, Русе, Пловдив, Бургас, София

Отговор:

Здравейте,

Както правилно сте отбелязали във Вашия въпрос, при класическия дропшипинг вие вземате само комисионна за сделките. Намирате клиент, намирате доставчик и му изпращате поръчка, която той носи директно на клиента. С други думи - вие не сте собственик на стоката и тя не идва до България. Това е един вид услуга. Ако доставчика на стоката, който ви изплаща комисионната е от страна извън България, то трябва задължително да се регистрирате по чл. 97а от ЗДДС, независимо дали извършвате дейността като физическо лице или фирма.

Ако обаче купувате стоката и след това я продавате на клиента - това е търговия. В малки обеми това можете да извършвате и като физическо лице. Ако започнете да имате регулярни продажби, шансът да попаднете в полезрението на НАП и да започнат проверки срещу вас е голям – вече се изисква от НАП цялата информация за всички извършени куриерски услуги от куриерските фирми. Именно заради това е за предпочитане, ако смятате да се занимавате с тази дейност да си регистрирате фирма (за предпочитане ООД или ЕООД) – тогава нещата са по-ясни и законово издържани. Освен това, когато имате фирма, ще можете да си признаете и всякакви разходи за извършване на дейността, като например хостинг, комисионни от сайтове като eBay и т.н. Напомняме, че ако плащате комисионни за eBay, за реклама във Facebook или получавате пари от Google AdSense трябва да се регистрирате по чл. 97а.

Ако имате регистрация по чл.97 от ЗДДС, в тези случаи при получаване на услуги от страни от ЕС,( Амазон, Фейсбук, Гугъл и т.н. за получени услуги от тях) ще сте задължени да си самоначислите 20% ДДС. За съжаление при регистрация по този член нямате право на данъчен кредит за платеното ДДС (както за самоначисленото, така и за платеното ДДС по фактури за други покупки). При предоставяне на услуги в страни от ЕС не начислявате ДДС, а само се подава т.нар. VIES декларация, в която се попълва на кого в ЕС сте предоставили услугата, за да се уведоми тамошната данъчна администрация кое е задълженото лице което трябва там да си самоначисли ДДС. (по същия начин когато сте получили услуги от ЕС, Вашият доставчик е декларирал че Ви предоставя услуга за определена сума чрез подобна VIES декларация и от НАП са уведомени вече, че Вие трябва да си самоначислите ДДС)

Ако предоставяте услуги в страни извън ЕС също не начислявате ДДС, но в този случай не подавате VIES декларация.

Ако вие сте фирма и купувате стока от физическо лице, то не може да ви издаде фактура. В този случай трябва да запазите разписката от направеното плащане. При проверка от НАП, трябва да им дадете потребителско име и парола, за да видят в електронен формат покупките и продажбите ви.

Когато вашия клиент е физическо лице, не сте длъжни да му издавате фактура.  Ако ваш клиент е фирма и се идентифицира като такава, то трябва задължително да му издадете фактура.

Независимо с каква дейност се занимавате, всичко ще е добре за Вас ако спазвате данъчното и осигурителното законодателство в страната.  Трябва да имате предвид, че данъчните и осигурителните тежести в България са едни от най-ниските и благоприятни за бизнес от всички страни в Европейския съюз. Така че е по-добре и изгодно да се работи "на светло" и да си плащате дължимите данъци и осигуровки. Дължимият данък за дружествата е 10% от реализираната печалба. След като се плати  този данък, ако собственика на дружеството желае да "изтегли" печалбата от дружеството и да я ползва за лични нужди (да получи дивидент от печалбата) трябва да заплати 5% данък дивидент върху сумата която "изтегля". През годината собствениците за задължени да се осигуряват за собствена сметка върху минималния осигурителен доход за пенсия и здравни осигуровки. Тези вноски не се правят, ако собственика получава възнаграждение (заплата) като управител, и тогава осигуровките се изчисляват върху минималния осигурителен доход за тази дейност и една част от  осигуровките и данъка върху доходите са под формата на удръжки от тази заплата, а друга част са за сметка на дружеството. В този случай разхода за заплата и осигуровките плащани от фирмата се признават за разход на фирмата и този разход намаля облагаемата с 10% данък печалба на дружеството.

Има доста разработки по въпросите на дропшипинга и електронната търговия и какво е необходимо от счетоводна и данъчна гледна точка. В следващия текст ще приложа една добра разработка по темата:

  " ...... Тази статия ще е полезна на всички дропшипъри и онлайн-търговци, независимо дали са регистрирали фирма (ЕООД/ООД или ЕТ) или все още извършват дейността като физически лица.

На първо място, трябва да се има предвид, че, ако се занимаваме с търговия, трябва да съхраняваме минимум следната информация:

- покупка на стока - от къде и от кого е купено всичко;

- плащане на покупката - как е заплатена закупената стоката;

- транспорт - как и от кого е транспортирана стоката;

- продажба на стока - кой е клиента и къде му е доставена стоката;

- получаване на пари по продажбата - как клиентът е заплатил стоката;

- връщане на пари и/или стока от клиента и/или на доставчика

За всички тези процеси, освен за стойността на сделките, трябва да се пази и информация и на коя дата са се случили.

За да бъдем по-конкретни, даваме списък на най-често използваните системи и документите и справките, които трябва да пазим, при това на няколко сигурни места. В случай на данъчна проверка колкото повече информация предоставите, толкова по-сигурно е, че няма да имате проблеми! Имайте предвид, че на всички справки и документи трябва да пише името на фирмата Ви или в много краен случай името на някой от собствениците или управителите.

- Справки от Amazon – задължителни! Трябва всеки месец да си изтегляте в “csv” или “tab-delimited” Вашият Order History Report във възможно най-пълния вариант. При евентуална ревизия с тази справка ще докажете на НАП, че сте закупили стоките, на коя дата са закупени, на каква цена, какъв транспорт е използван (tracking ID) и т.н. Ако имате повече от една регистрация, то трябва да извадите справката за всички използвани през месеца акаунти. Всъщност, тази точка важи и за другите сайтове за покупки в случай, че предлагат такива справки. При липса – т. 2 става задължителна за Вас.

- Фактури в PDF от AmazonWalmartkmart – силно препоръчителни! Истината е, че цялата информация се намира в горната справка, но за някой по-мнителен инспектор на НАП може да се стори несигурна. И, ще бъде прав, защото справката лесно може да се манипулира, а след известен период информацията изчезва от сайта и трудно може да бъде проверена

- Справки за връщанията от Amazon (или други сайтове) – задължителни! Трябва да следим дали са ни върнали пари, защото това е приход за нас.

- Справки за закупените Gift-карти от Amazon – препоръчителни! Обикновено тази информация се вижда от справките на платежните системи – PayPal, банкови извлечения от различни банки и т.н., но не е излишно да я има в систематизиран вид.

- PayPal-справки – задължително! Реално са нужни няколко справки – History (т.е. пълна, подробна справка за всички преводи, един по един), Monthly Sales Report, Statement for MMMM.YYYY и Monthly financial summary.

- Справки от други платежни методи – задължително! Колкото повече справки – по-добре. Първо – те са нужни за пред НАП и второ – счетоводителя на фирмата трябва да има възможност да засича дали няма направен пропуск при описа на продажбите.

- CashBack-сайтове – задължително! Справка за получената сума и начина на плащане, а също и данни на платеца – име на фирма, държава, адрес и VAT-номер (фирмите извън Европейския съюз може да нямат такъв).

- Справки за продажби от eBayBonanza и т.н., както и за върнати стоки и пари на клиенти – задължително! Специално справките от eBay е най-добре да бъдат изтеглени в html (по-четим вид, за пред НАП) и в csv/tab-delimited – формат (за по-лесна обработка). Трябва в справката да има точна информация за клиента - име, адрес, дали е фирма или не и т.н. Много е важно, когато получавате фактура за такси, в самия документ да бъде добре описано името на Вашата фирма, както и нейните данни. Това особено важи, когато получавате фактура от ЕС – вашият VAT-номер трябва да присъства задължително. В противен случай ще Ви начислят ДДС върху стойността на услугата, което иначе ще спестите, ако Вашият счетоводител знае какво да направи.

- Справки от пощенски/куриерски служби – задължително! Ако се използват такива във Вашата дейност, които не са включени в нито една от горните справки.

Съхраняването на тези справки е съвсем отделен процес от воденето на отделен опис на всички покупко-продажби в таблица. Специализиран софтуер от типа на Web Seller Guru може много да ви помогне и да автоматизира съхраняването на тези данни.

Не трябва да се пропускат и всички други документи, които е задължително да се съхраняват от фирмите минимум 5 (пет) години, според изискванията на Закона за счетоводството. Такива документи са: фактури (от България и чужбина, включително за реклама в Google, Facebook, от Skype, UpWork, Amazon и т.н.), товарителници, приемо-предавателни протоколи, стокови и складови разписки, договори, банкови извлечения, касови бележки и други платежни документи.

Опитвайте се да уведомявате предварително Вашия счетоводител за всички необичайни или важни по някаква друга причина сделки, които смятате да извършите като купувач или продавач. Ако не успеете да се консултирате с него - кажете му за сделката максимално бързо, а после напомнете с изпращането на документите след края на месеца. При много документи лесно се правят пропуски, така че се грижете всички, които участват по някакъв начин в дейността на фирмата да са информирани.

Не правете плащания, които не са свързани с дейността на фирмата, тъй като те могат да доведат до допълнително объркване. Особено внимавайте с плащания към физически лица в чужбина или офшорни фирми. Големите трансфери на пари винаги привличат вниманието на ДАНС и може да ви се наложи да давате доста обяснения, без да сте виновни за нищо.

И последно - постарайте се да изпращате поне задължителните документи в първите дни на следващия месец. Причината за това е, че крайният срок за обработката и подаването на ДДС-декларациите на регистрираните по ДДС фирми е 14-то число от следващия месец. Колкото по-рано ги изпратите, толкова по-сигурно е, че всичко ще Ви бъде изрядно..."

Надяваме се да сме били полезни.

Поздрави!




Оставете вашето мнение


Невалидно

Невалиден