Чужденец, отдаващ имот в България
Чужденец, отдаващ имот в България
Въпрос:
Здравейте!
От Украйна съм. Искам да се занимавам с управление на недвижими имоти (отдаване под наем) Какви данъци плащат чужденците, собственици на имоти? И какви данъци трябва да плащам като посредник?
Благодаря предварително!
Отговор:
Здравейте,
Може да извършвате дейност по два начина – като свободна професия или с фирма/ЕООД/.
Стъпките, които трябва да предприемете, за да работите като Свободна професия са следните:
1. Категоризация на апартамента - това се случва след подаване на заявление към общината, в която се намира имота. Към заявлението прилагате и копие на договора за наем.
2. Регистрация за патент - отново след подаване на заявление към общината в който се намира имота. Към заявлението прилагате и копие на нотариалния акт.
3. Регистрация в регистър Булстат - това се случва след подаване на заявление към Регистър Булстат към Агенцията по Вписвания. Към заявлението се попълва и една декларация за истинност по образец и се прилага отново копие от договора за наем. Има и държавна такса в размер на 15 лв.
4.Регистрация по ДДС на основание чл. 97а от Закона за ДДС - тази регистрация е задължитена, ако получавате усулги от фирми извън България (например AirBnb и Booking).
5. Регистрация в онлайн платформата - ЕСТИ (единна система за туристическа информация)
6. След като приключите с това, ще можете да започнете своята дейност, за което трябва да подадете декларация "окд 5" към НАП, с което ги уведомявате от коя дата започвате дейност, както и своето осигуряване.
Относно самото осигуряване - за времето, в което извършвате дейност, ще трябва да се самоосигурявате върху сума по Ваш избор но не по-ниска от минималния осигурителен доход (1077лв или 300лв осигуровки) и не по-висока от максималния осигурителен доход(4130лв или 1150лв осигуровки). Ако в края на годината средномесечния Ви доход от тази дейност е по-висока от сумата, върху която сте се осигурявали, ще трябва да довнесете осигуровки върху разликата в размер на 27,8%. Общия Ви осигурителен доход не може да надвишава максималния осигурителен доход-48420лв /за 2025г/. Ако през това време сте осигурен на трудов договор, то това трябва да се вземе предвид при преизчисляването на осигуровките в края на годината.
Освен горепосочените ангажминети ще имате и следните периодични задължения:
1. Подаване на ДДС декларация - ежемесечно до 14то число на следващия месец. Такава декларация се подава и в месеците, в които нямате дейност.
2. Подаване на декларация образец 1 за осигуровки - ежемесечно до 25то число на следващия месец. Тази декларация се подава само за месеците, в които има декларирана дейност и съответно осигуряване.
3. Подаване на годишна данъчна декларация - веднъж годишно в срок до 30.04 на следващата година.
4. Подаване на декларация образец 6 - веднъж годишно в срок до 30.04 на следващата година.
5. Подаване на информация към онлайн платформата ЕСТИ относно Вашите нощувки.
Втори вариант: регистрация на ЕООД.
След като бъде регистрирана фирмата в търговския регистър, можете да започнете своята дейност, дори и отдаване на чужди имоти. Част от стъпките при работа като физическо лице/ свободна професия/ важат и за работа през фирма, а именно:
1. Категоризация на апартамента - след подаване на заявление към общината в който се намира имота. Към заявлението прилагате и копие на договора за наем.
4.Регистрация по ДДС на основание чл. 97а от Закона за ДДС - тази регистрация е задължитена ако получавате усулги от фирми извън България (например AirBnb и Booking).
5. Регистрация в онлайн платформата - ЕСТИ (единна система за за туристическа информация)
При започване на дейността трябва да подадете в НАП декларация ОКД 5 - формуляр, с който уведомявате от коя дата започвате своята дейност и своето осигуряване. Осигуряването е същото, както при свободната професия, с разликата, че в края на годината няма изравняване според дохода. Трябва да имате предвид ако имате и други доходи. За всеки месец през дейността на фирмата към НАП трябва да се подава и Образец 1. В края на годината приходите минус разходите формират печалба, която се облага с 10%. За да получите печалбата на фирмата като физическо лице, плащате 5% данък девидент.
Надяваме се, че сме Ви били полезни!
Поздрави!