Фирма без счетоводител

Фирма без счетоводител

 

Въпрос:
Здравейте!

Започвам собствен бизнес в креативния сектор и в момента съм в процес на регистриране на фирма (ЕООД). Смятам да се занимавам с ръчна изработка на фигурки от глина, както и бродиране в свободното си време. Имам няколко въпроса:

1. Задължително ли е да използвам счетоводен софтуер? Ако закупя касов апарат, свързан към системата на НАП, достатъчно ли е от счетоводна гледна точка или има и допълнителни изисквания, като наемане на счетоводител?

2. Има ли промяна при осигуряването, в случай че съм безработна? До колкото съм запозната трябва да плащам по 270лв. месечни осигуровки, дори и когато ме осигурява друга фирма, за която работя.

3. Осигуряването става задължително в момента, в който подам декларация за дейност към НАП или в момента на регистриране на ЕООД?

4. Има ли срок, в който трябва да подам този документ за дейност след регистрирането на фирмата? Може ли тя да си стои регистрирана и ако да, има ли допълнителни документи за това?

Благодаря предварително!

 

стартиране на дейност, осигуряване на собственик, самоосигуряване, ръчна изработка, счетоводни услуги, Варна, Русе, Пловдив, Бургас, София

Отговор:

Здравейте,

Ще отговорим по ред на Вашите въпроси.

1. Това, което имате като задължение, е да подавате в срок определни декларации (в зависимост на Вашата дейност, осигуряване, данъци, регистрация по ДДС и т.н.)  на месечна, тримесечна и годишна база, както и годишни финансови отчети към НАП, НСИ и Търговския Регистър. Счетоводния софтуер би улеснил изготвянето и попълването на тези декларации, а счетоводителят би поел тези отговорности вместо Вас, като се грижи за коректното им попълване и навременното им подаване, но няма законова пречка и Вие сама да извършвате тези дейности. На страницата на НАП можете да намерите и безплатни програмни продукти за изготвянето на всички основни декларации, като можете да си извадите и един електронен подпис и да подавате всичко онлайн, през електронния портал на НАП. Касовият апарат е задължителен, ако ще приемате плащания в брой, но връзката му с НАП има само контролна функция. Т.е. декларирането на прихода не се извършва посредством тази връзка с НАП.

  2. За да не дължите осигурителни вноски като управител и собственик на фирма, трябва или вече да сте осигурена на максималния осигурителен доход или да се самоосигурявате  на друго основание (като собственик/управител на друга фирма или като лице, упражняващо свободна професия). В противен случай ще дължите месечни осигурителни вноски между 260 - 290 лв. в зависимост от това дали ще се осигурявате за "Общо заболяване и майчинство" или не.

3. Осигуряването става задължително от момента, в който се подаде декларация за започване на дейност и осигуряване. От своя страна това трябва да се случи, когато започнете реална дейност и генерирате първия приход или първия разход, свързан с дейността на фирмата.

4. Декларацият за започване на осигуряване и дейност се подава в срок до 7 дни след реалното започване на дейността. До този момент фирмата може да си седи неопределено време без да има пусната дейност.

Надяваме се, че сме Ви били полезни!

Поздрави!




Оставете вашето мнение


Невалидно

Невалиден