Харесайте ни във Facebook

By MAXCART
Моля изчакайте...10 секунди Затвори

Проектантски услуги в строителството

Проектантски услуги в строителството

2020-01-13 09:30:00
Проектантски услуги в строителството

Проектантски услуги в строителството

 

 

Въпрос:

Здравейте,
С мой колега мислим да регистрираме ООД, чиято основна дейност ще е проектантски
услуги в сферата на строителството към други страни от ЕС - в частност Германия.
Имам следните въпроси:
- трябва ли веднага да се регистрираме по ЗДДС, след като ще предоставяме такива услуги към други страни от ЕС;
- трябва ли да попълваме VIES декларация;
- ще имаме ли право на Данъчен кредит;
- трябва ли да начисляваме ДДС на фактурите, които издаваме към други фирми от ЕС;
- отговорите Ви на гореспоменатите от мен въпроси ще бъдат ли актуални, ако в даден
период започнем да изпращаме наши служители в Германия за изпълнението на част от
обектите, т.е. ако дружеството не се занимава вече само с проектантска, а и със строителна
дейност?
Благодаря Ви предварително за отделеното време!

проекти, строителство, Германия, счетоводство, Варна, Русе, Пловдив, Бургас, София

 

Отговор:

Здравейте,

По вашето запитване, отговорите са както следва:

- трябва ли веднага да се регистрираме по ЗДДС, след като ще предоставяме такива услуги към други страни от ЕС;

Да, подлежите на задължителна регистрация по чл. 97 от ЗДДС, ако предоставяте услуги на юридически лица (фирми) в ЕС. Може да се регистрирате и доброволно по чл. 100 от ЗДДС, но това ще коментирам малко по-надолу. Така или иначе, регистрацията във вашия случай е задължителна, само члена и произтичащите от това ползи и задължения са различни.

- трябва ли да попълваме VIES декларация;

Накратко - да. Тъй като системата за ДДС в ЕС е синхронизирана, тази VIES декларация служи за справка в страните в които сте предоставили услугите, за да се засекат с данните, които е подал получателят на услугата. По този начин се елиминира възможността вие или получателят на услугата да не декларирате ДДС-то в дневниците в края на месеца.

- ще имаме ли право на Данъчен кредит;

Дали ще имате право на данъчен кредит, зависи от това, по кой член сте се регистрирали. Ако е по чл.97 от ЗДДС, ще дължите ДДС само са сделките в чужбина (Германия във вашия случай),  не и в България, до достигане на оборота за задължителна регистрация (50 000лв), но няма да имате право на данъчен кредит. Ако е по чл. 100 от ЗДДС ще дължите ДДС са всички сделки, независимо в България или чужбина и ще имате право на данъчен кредит. Тук въпрос на планиране е кое ще е по-изгодния вариант, предвид това откъде се очакват сделки и къде и какви разходи ще има. 

- отговорите Ви на гореспоменатите от мен въпроси ще бъдат ли актуални, ако в даден
период започнем да изпращаме наши служители в Германия за изпълнението на част от 
обектите, т.е. ако дружеството не се занимава вече само с проектантска, а и със строителна
дейност?

В случая това дали ще изпращате работници за Германия или не, няма никакво отношение с въпросите на ДДС. Ще отбележа само, че за изпращането на работници за строителни работи в Германия, фирмата трябва да отговаря на определени условия, за да се извади А1 и да се прилага българското осигурително законодателство за тях. В противен случай ще трябва да се осигуряват по немските осигурителни прагове, които са значително по-високи от нашите. Накратко, някои от основните изисквания, за компания да извади А1 за работници в чужбина са:

*минимум 25% от работниците, заети в основната дейност, да са в България.

*минимум 25% от клиентите на компанията да са български фирми (оборотите към тях)

*минимум 25% от доставчиците на компанията да са български фирми (оборотите към тях)

Има и други изисквания, но тези са основните, на които трябва да отговаряте. 

Поздрави!

Web Analytics