Харесайте ни във Facebook

By MAXCART
Моля изчакайте...10 секунди Затвори

Продажба на лек автомобил от фирма на физическо лице

Продажба на лек автомобил от фирма на физическо лице

2020-07-06 08:45:28
Продажба на лек автомобил от фирма на физическо лице

Продажба на лек автомобил от фирма на физическо лице

 

Въпрос:
Здравейте,

Фирмата ни е закупила преди време лек автомобил от физическо лице с договор за покупко-продажба и не е ползвала данъчен кредит, защото няма издадена фактура. Стойността е под прага на същественост и не е завеждан като ДМА. Сега предстои продажбата на този лек автомобил пак на физическо лице. Ще се изготви договор за покупко-продажба, но трябва ли фирмата ни да издаде и фактура дори лицето да не желае? Трябва ли да се начисли ДДС и да се впише в Дневника за продажби, (като преди това не е ползвала данъчен кредит)? Ако плащането е в брой трябва ли да се издаде и касова бележка? Какви са счетоводните статии за продажбата?-(като автомобила не е ДМА).

Благодаря предварително!

продажба, автомобил, ЮЛ, ФЛ, фактура, ДДС, счетоводни услуги, Варна, Русе, Пловдив, Бургас, София

 

Отговор:

Здравейте,

При продажбата на актива е редно да издадете съответната фактура за продажба. В нея обаче няма да начислявате ДДС, като за основание за неначисляване на ДДС ще посочите чл. 50 от ЗДДС. Респективно фактурата си влиза и в дневника за продажби. След като плащането ще бъде извършено в брой ще трябва да издадете и касова бележка. Счетоводните записи са стандартни - 411/709 , със стойността на продажбата, за отчитане на прихода и 709/сметката по която водите актива със стойността на която се води актива, за отписването му.

Надяваме се да сме били полезни.

Поздрави!

Web Analytics